Trojeść amerykańska – Roślina miododajna

Trojeść amerykańska
Asclepias syriaca L to gatunek rośliny toinowatej, pochodzącej jak sama nazwa wskazuje z Ameryki Północnej. Trojeść amerykański, już dawno jednak zadomowił się w europejskim, w tym także i polskim klimacie, przynosząc wiele korzyści, zwłaszcza pszczelarzom. Wartość miodowa rośliny, której wysokość przekracza często wzrost dorosłego mężczyzny, osiąga, bowiem 600 kg z ha. Oznacza to, że w ciągu jednej doby ul położony w pobliżu miejsca, w którym rośnie Trojeść może zwiększyć swoją wagę nawet o liczbę kilogramów, którą liczyć trzeba by na palcach obu dłoni.

W Trojeści amerykańskiej uświadczyć możemy sok mleczny, malownicze kwiaty pachną zaś mocno i przyjemnie. Z tego powodu, są to rośliny wyjątkowo chętnie nawiedzane przez pszczoły. Roślina kwitnie w okresie kwiecień – czerwiec i oprócz produkcji miodu, uważana jest również za roślinę kauczukodajną. Puch nasienny Trojeści amerykańskiej jest świetnym materiałem do wypychania poduszek i pościeli. Pomimo tych właściwości, roślina nie znajduje już zastosowania w przemyśle i dziś kojarzy się niemal wyłącznie z pszczelarstwem.

trojeść amerykańska
kwiat trojeści amerykańskiej


Miód
Miód pozyskany od pszczół odwiedzających Trojeść amerykańską, cechuje się wyjątkowo jasną barwą. Walory smakowe są bardzo delikatne i subtelne. Może być to zasługą specyficznej budowy rośliny, która uniemożliwia pracowitym owadom zebranie pyłku z jej kwiatów, przez co miód będący owocem ich pracy pozbawiony jest zaprószenia.
Uprawa
Jak nietrudno się domyślić, najlepsza gleba dla rośliny to ta urodzajna i bogata w różnorakie składniki. Trojeść jest jednak niewybredna i odpowiednio traktowana wyrośnie również na bardziej piaszczystych, mniej jakościowych ziemiach. Nieodzowne będzie jednak wystawienie rośliny na wpływ ciepłodajnych promieni słonecznych, ponieważ w przypadku braku ekspozycji na słońce zaczyna ona zanikać.
Co się tyczy kwitnienia, pierwsze ma miejsce dopiero na trzeci rok po zasianiu. Siać należy wiosną, początkowo do rozsadnika. Zadbać należy o to by gleba przez cały czas była wilgotna. W okresie czerwiec – sierpień, w trakcie największych upałów można podlewać ją nawet dwukrotnie w ciągu doby. Pamiętać należy o tym, by podlewania dokonywać wodą o niskim ciśnieniu, uważając by strumień nie porwał nasion. Wraz ze wzrostem rośliny, zraszamy ją w coraz większych odstępach czasowych. Im jednak rzadziej, tym większą objętość powinno mieć podlewanie.
Po okresie rocznego przygotowania, w momencie, gdy wysokość roślin osiągnie około 10 cm, przesadza się je na miejsce stałego bytowania. Najlepiej czynić to wówczas, gdy temperatura otoczenia zmniejsza się pod wpływem zachmurzonego nieba, lub późnej pory dnia. Miejsce stałej hodowli powinno być możliwie bezwietrzne. Rośliny przesadzamy w miejsca, pomiędzy którymi znajdują się odstępy o długości około jednego metra. Warto przemyśleć tą kwestię, ponieważ Trojeść będzie tam trwała nawet do 20 lat. Należy pamiętać, że roślina ta zachwaszcza teren, na którym rośnie i nie powinna być lokowana w pobliżu innych upraw.

Trojeść amerykańska jest rośliną wysoce miododajną.  Poniżej przedstawiamy zdjęcia trojeści.

trojeść roślina miododajna
trojeść amerykańska roślina miododajna

Papużki trojeści które kryją nasiona

papuzka

 

Trojeść amerykańska FILM