Archiwa kategorii: Rośliny miododajne

Przegorzan kulisty

Echinops sphaerocephalus L. to gatunek rośliny pochodzącej z rodziny astrowatych, występującej w zachodniej Azji oraz środkowej Europie. Już około XVI wieku swoją obecnością zaszczycił Polskę. Występuje przede wszystkim na niżu, z częstotliwością, którą można określić jako średnią. Jest to bylina z rodziny złożonych, której wysokość może wynosić od 15cm aż do nawet 2 metrów. Jej łodyga jest gruba, pokryta ochronnym kutnerem na całej długości oraz gruczołowato owłosiona. Liście ułożone są skrętolegle. Pierzasto podzielone, trójkątnie lancetowate bądź też o trójkątnych odcinkach. Pod spodem kryją kolczaste, białe włoski czyli ów wełniasty kutner pokrywający spód całych liści. Z wierzchu zaś są zielone. Kuliste kwiatostany mają średnicę od 2 do 4 cm. Kwiaty są rurkowate, zebrane w kolistą główkę utworzoną z jednokwiatowych koszyczków , których liczba jest dość duża. Kwiatostany mają barwę intensywnie niebieską bądź lekko fioletową, co daje wyjątkowy efekt wizualny, a w przydomowych ogródkach czyni z przegorzanu kulistego piękną ozdobę. Roślina ta kwitnie w okresie lipiec – sierpień. Jest owadopylna i lekko trująca.

Kwiat przegorzanu

Czytaj dalej Przegorzan kulisty

Trojeść amerykańska – Roślina miododajna

Trojeść amerykańska
Asclepias syriaca L to gatunek rośliny toinowatej, pochodzącej jak sama nazwa wskazuje z Ameryki Północnej. Trojeść amerykański, już dawno jednak zadomowił się w europejskim, w tym także i polskim klimacie, przynosząc wiele korzyści, zwłaszcza pszczelarzom. Wartość miodowa rośliny, której wysokość przekracza często wzrost dorosłego mężczyzny, osiąga, bowiem 600 kg z ha. Oznacza to, że w ciągu jednej doby ul położony w pobliżu miejsca, w którym rośnie Trojeść może zwiększyć swoją wagę nawet o liczbę kilogramów, którą liczyć trzeba by na palcach obu dłoni.

W Trojeści amerykańskiej uświadczyć możemy sok mleczny, malownicze kwiaty pachną zaś mocno i przyjemnie. Z tego powodu, są to rośliny wyjątkowo chętnie nawiedzane przez pszczoły. Roślina kwitnie w okresie kwiecień – czerwiec i oprócz produkcji miodu, uważana jest również za roślinę kauczukodajną. Puch nasienny Trojeści amerykańskiej jest świetnym materiałem do wypychania poduszek i pościeli. Pomimo tych właściwości, roślina nie znajduje już zastosowania w przemyśle i dziś kojarzy się niemal wyłącznie z pszczelarstwem.

trojeść amerykańska
kwiat trojeści amerykańskiej

Czytaj dalej Trojeść amerykańska – Roślina miododajna